Certifikace dukátů

Poslední dobou se stávají velice populární certifikované dukáty v uzavřeném plastovém obalu od uznávaných certifikačních autorit … nejznámější  jsou NGC, ANACS a PCGS (cca 95 % trhu).

Obrovskou výhodou je … že již za nás nějaký uznávaný odborník … stanovil pravost a kvalitu téhle mince.

Zmíněné firmy stanoví kvalitu mince na základě Sheldonovy stupnice od 1 až po 70 … kde 70 je nejvyšší stupeň zachovalosti.

U dukátu, mince bez oběhu, se u neponičených kusů ražených běžnou kvalitou, dá očekávat max. hodnocení v rozmezí MS 60 až MS 67.

MS 70: představuje nejvyšší možné označení zachovalosti (perfect uncirculated)

MS 69, MS 68: ražební lesk nejvyšší úrovně  (top super gem uncirculated)

MS 67, MS 66: ražební lesk vyšší úrovně (super gem uncirculated)

MS 65, MS 64: ražební lesk střední úrovně (gem uncirculated)

MS 63, MS 62, MS 61: ražební lesk nižší úrovně (choice uncirculated)

MS 60: ražební lesk, bez oběhu (uncirculated)

Celkem bylo ČSR dukátům 1923 až 1936 uděleno již kolem 1 600 certifikací a za celou dobu bylo uděleno nejvyšší hodnocení kvality ms 68+ a to ročníku 1923 zde dokonce možnost tuhle raritu zakoupit …

➡  https://www.collectorscorner.com/Products/Item.aspx?id=51047514

Za zhruba 35 let bylo certifikováno u NGC na 1200 kusů ČSR dukátů 1923 až 1936 … u druhé nejznámější PCGS na 230 kusů … u ANACS na 80 kusů a pár desítek kusů u těch malých.

NGC dále uděleno pouze 2 x hodnocení MS 67+ a to ročníku 1931 a 1933, pouze 9 x hodnocení MS 67, dále 84 x hodnocení MS 66+ a 66  ostatních cca 92 % hodnocení jsou stavy  horší MS 65 až MS 60. ( informace k  1. 1. 2021 )

Na první pohled je patrné .. jak těžko získat od těchto přísných certifikačních autorit vysoké hodnocení … na druhou stranu pro investora do takto balených dukátů jasný signál že MS 65 bude cenově jinde než MS 61 … natož pak MS 67   🙂

Zde se můžete na jednom místě podívat na historii … jaká kvalita a kolik kusů bylo přiděleno jednotlivým ročníkům.

Certifikace mincí

Certifikace mincí je určení pravosti, zachovalosti a typu mince některou z certifikačních autorit. Certifikační autorita minci umístí do nerozebíratelné krabičky / pouzdra a vybaví odpovídajícím popisným štítkem. Mince je pak ve sbírce umístěna v tomto pouzdře a tak je mince také případně prodávána.

Certifikační autorita si za tuto službu samozřejmě účtuje poplatky. Ty se liší podle typu a dalších vlastností mince (ročník, materiál, cenu apod.). V tomto článku se budeme věnovat výhodám i nevýhodám certifikace a diskuzi nad tím, kdy se do certifikace mince pustit a kdy se to nevyplatí. Pro hodnocení zachovalosti certifikační autority obvykle používají modifikovanou Sheldonovu škálu pro hodnocení zachovalosti mincí a medailí.

Certifikační autority

Certifikačních autorit je dnes celá řada a nalezneme jak lokální, které se specializují především na mince na daném území, tak věhlasné, globální, které se obvykle věnují většině mincí a medailí na trhu. Mezi ty nejznámější globální certifikační autority patří:

 • NGC – (Numismatic Guaranty Corporation) jedna ze dvou nejznámějších a nejuznávanějších certifikačních autorit. Centrála v USA.
 • PCGS – (Professional Coin Grading Service) vedle NGC je PCGS jedna ze dvou nejuznávanějších certifikačních autorit. Centrála opět v USA.
 • ANACS – nejstarší certifikační autorita v USA vytvořená věhlasnou American Numismatic Association. Dnes však není zdaleka nejběžnější.
 • ICG – (Independent Coin Grades) je další certifikační autorita z USA
 • GENI EXPERT – (Gradations et Expertises Numismatiques Internationales) francouzská certifikační autorita, celosvětový záběr
 • CHNGC – (China Gold Coin Incorporation) čínská verze NGC (jak napovídá i název), specializace především na čínské mince a medaile

Výhody certifikace mincí

 • Vyšší likvidita mince – kupující má tendenci zakoupit minci ve známém stavu (s danou zachovalostí) a s ověřenou pravostí.
 • Nižší náklady na prodej – za pravost mince již ručí jistá autorita, nepotřebujete aukční síň a soudní znalce (kteří, ruku na srdce, často věhlasu NGC nebo PCGS nedosahují). Minci tak snadno prodáte i bez ztráty hodnoty „aukční přirážkou“.
 • Vyšší průměrná cena při prodeji – opět souvisí s tím, že zákazník nekupuje zajíce v pytli.
 • Ověřená pravost a ověřená (uznaný) stav mince – zachovalost mince je deklarována certifikační autoritou a je také zajištěno, že mince netrpí některým ze závažných poškození; konečné slovo má ale samozřejmě vždy zákazník!
 • Mince je přesně označená (kódem) – dobré a přesné značení mincí je velkou výhodou, zejména při zdědění sbírky.
 • Minci si lze před zapouzdřením nechat vyčistit – NGC i PCGS nabízejí (samozřejmě nikoli zdarma) profesionální čištění mincí před jejich zapouzdřením.

Nevýhody certifikace mincí

 • Zklamání z dosaženého hodnocení zachovalosti – k tomu lze jen dodat, že minci lze samozřejmě z krabičky vyjmout! Je ale pravda, že např. hodnocení IMPROPERLY CLEANED tedy NESPRÁVNĚ VYČIŠTĚNO příliš nepotěší.
 • S mincí si nelze pohrávat v rukách – to byste neměli ani tak!
 • Některé detaily nejsou skrze krabičku vidět – to je samozřejmě pravda, certifikační autority proto nabízí kvalitní nafocení mince před uzavřením do krabičky.
 • Mince může v krabičce korodovat – to je samozřejmě pravda. Certifikační autority s tím dokonce počítají a například na certifikaci zachovalosti měděných mincí dává časové omezení (např. 10 let).
 • Certifikace není zdarma – to je samozřejmé. Certifikace se tak nemusí zhodnotit u běžnějších mincí, mincí se špatnou zachovalostí apod.
 • Informace čerpány z: Numismatika SOVA
Informace čerpány z: Wikipedie, NGC, PCGS, ANAX, ICG, GENI EXPERT, CHNGC

Zdarma s Vámi prokonzultuji stav Vašeho dukátu … a poradím s jeho vhodností nechat jej certifikovat.

Kontaktujte mě

9. vydání Vesmírných tabulek